648
Oceń wpis!
[Głosów: 3 Ocena: 5]

Pierwsza wizyta to ważny element Twojej kuracji dietetycznej. Wcześniejsze przygotowanie ułatwi przekazanie istotnych informacji, dzięki czemu dietetyk będzie w stanie jeszcze dokładniej dopasować plan żywienia do Twoich potrzeb.

 

Na pierwszej wizycie dietetyk przeprowadzi z Tobą wywiad zdrowotno – żywieniowy, wykona analizę składu ciała, oceni stan odżywienia Twojego organizmu oraz wspólnie z Tobą ustali dalsze kroki w drodze do zdrowia i lepszego samopoczucia.

Wywiad zdrowotno – żywieniowy

Dietetyk zapyta o Twój stan zdrowia, dlatego jeśli borykasz się z jakimiś schorzeniami warto je sobie zanotować, aby nic istotnego nie zostało pominięte. Specjalista zapyta również o historię chorób w Twojej rodzinie – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie – pozwoli to na ocenę ryzyka dziedziczenia różnych schorzeń, dlatego warto zrobić „resarch” wśród najbliższych.

 

Zrób i zabierz ze sobą listę leków, suplementów diety, które przyjmujesz – zanotuj nazwę oraz dawkę.

Weź ze sobą aktualne badania laboratoryjne krwi (morologia, lipidogram, glukoza, TSH) oraz inne badania lub zalecenia, które mogą być istotne przy ustalaniu diety.

 

Ponadto dietetyk zapyta Cię o dotychczasowe próby odchudzania, stosowane diety – przemyśl z jakim skutkiem i jak długo były one stosowane.

Watro sporządzić dzienniczek żywieniowy, czyli zanotować co w ostatnim czasie spożywałeś – 2-3 dni (najlepiej 1-2 dni z tygodnia i 1 dzień weekendowy). Zanotuj godzinę i miejsce spożywania posiłku, a także jego skład i wielkość – w miarach domowych, np.: 1 kromka chleba, 1 jabłko. Nie zapomnij o drobnych przekąskach, napojach, cukrze dodanym do kawy/ herbaty.

 

Badanie składu ciała i pomiary antropometryczne

Po wywiadzie zdrowotno – żywieniowym przyjdzie czas na badanie składu ciała oraz pomiary antropometryczne. Badanie składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) jest bezbolesne i nieinwazyjne, pozwoli na określenie nie tylko masy ciała, ale też mi. in. zawartości tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej oraz wody. Badanie to wymaga bosych stóp, dlatego zadbaj o odpowiedni ubiór.

Badania BIA nie wykonuje się u kobiet w ciąży, osób z wszczepionym rozrusznikiem serca czy chorych na padaczkę (jeśli Cię to dotyczy koniecznie poinformuj o tym dietetyka!), wówczas masę ciała określa się przy użyciu wagi lekarskiej.

Przy ocenie postępów dietoterapi istotne jest śledzenie zmian w obwodach ciała – spodziewaj się pomiaru obwodu talii, bioder, pasa.

 

I najważniejsze… na wizytę zabierz pozytywne nastawienie! Dietetyk to Twój sprzymierzeniec w walce o zdrowie i wymarzoną sylwetkę, a pierwsza wizyta to pierwszy krok w stronę pozytywnych zmian. 😊


Zapraszamy

PORADNIA DIETETYCZNA SYMPATIK NASIELSK

 

Zobacz również

Witamy. Opisz pokrótce Twoją sprawę, a odpiszemy najszybciej jak się da ;)
AKTUALNOŚCI